Metallikpaberid - varjatud ilu või kitš

Postitatud: 24. märts 2020 / Autor: Andres Toodo / Sildid: Fotopaberitest

 

Ainulaadne fotopaberi liik mis paneb mõne foto erksalt elama, kuid mis kaugeltki ei sobi iga pildi printimiseks

 

2018 Photokina üks märkimisväärsemaid sündmuseid oli Hahnemühle Photo Rag Metallic 340 paberi esitlus. Paber võeti kõlava aplausiga Fine Art fotograafide ja prindimeistrite poolt vastu.

Metallikpaber pole iseenesest midagi uut. Esimest metallikpaberit tutvustas omal ajal Kodak, kui turule ilmus RA-4 märgprotsessile mõeldud Endura Metallic valgustundlik analoogpaber. Kõrgläikega paber saavutas kiiresti fotograafide seas tuntuse kuigi kasutusmahtude poolest ta tavapaberitega ei konkureerinud. Kodak Endura Metallic on tänaseni tootmises.

Metallikpaberid võib nimetada eraldi paberiliigiks. Peamine erinevus võrreldes teiste fotopaberitega seisneb spetsiifilises "nihkega" valgepunktis. Metallikpaberite prindipind ei ole mitte tüüpiliselt valge vaid halja metalse-hõbedase pinnaga. Mõned paberid rohkem, mõned vähem. 
Need kes on fotoprintimisega rohkem kursis teavad, et fotopaberid pole kõik ühte moodi valged. Fotopaberite valgesus võib varieeruda soojast kollakast valgest kuni külma sinaka valgeni. Metallikpaberite pinna "valge" ei sobitu tavafotopaberite valgepunkti skaalasse kuna paberi pind pole mitte valge vaid kaetud ehtsa metalse kihiga. Huvitav, et inimese aju oma keeruka nägemisaparaadiga suudab läbi kromaatilise adaptsiooni tajuda paberi metalset pinda kui "valget" ning selle asemel, et vaatajat häirida mõjub metalne helkjas valgepunkt hoopis ergastavalt. 


Tegemist on trükimeediaga mis võimaldab printida unikaalseid, efektseid, pilke püüdvaid fotosid. 
Kui metallikpaber ja foto omavahel harmoneeruvad on tulemuseks visuaalselt magnetina mõjuv print. Läbi värvide kumav metalne helk paneb pooltoonid ainulaadselt särama.
Lisaks erilisele valgepunktile eristub metallikpaber just pooltoonide esituse poolest. Visuaalses mõttes tõstab metalne paberi pind värvisügavust. Paberilt peegelduvad toonid paistavad sügavamad, klaarimad, mitmekesisemad. Läbi prinditud pigmentide kumendav metalne helk annabki fotole vajaliku lisadimensiooni. Seda võib tõlgendada paberi karakteri jõulise sekkumisena foto representatsiooni.   Selgelt eristuv karakter on jällegi üks metallikpaberi erinevusi kõikide teiste fotoprindis kasutatavate paberitega.

 


Prindilt peegelduva intensiivse indigo tooniga saab sarnaselt hakkama vaid metallik fotopaber.
Prinditud foto autor Krõõt Tarkmeel 

 

Metallikpabereid seostatakse tihti eksitavalt fotole külmuse lisamises. Tegelikult sõltub kõik foto tonaalsusest. Metallikpaberi põhimik pigem aitab vajalikku tonaalsust võimendada. 

Mida parem metallikpaber seda varem hakkab efekt läbi prinditud värvide mõjuma.
Kvaliteetse metallikpaberi kolorimeetriline karakteristika on võrdväärne preemium seeria mikropoorsete fotopaberitega. Kõikide metallikpaberite tehnilised näitajad siiski nii kõrgele ei küüni. Olen osadel metallikpaberitel täheldanud madalamat musta densiteeti ning kitsamat värviruumi. Lisaks kipub paljudel odavama klassi paberitel metallikefekt printimisel kaduma. Enamus metallikpabereid on äärmiselt tundliku pinnaga olles vägagi altid kriimustustele. Ainsana eristub Hahnemühle Photo Rag Metallic 340 mille pealispind tagab oluliselt parema vastupidavuse. See on printijatele tähtis omadus, sest igasugune foto käitlemine tõstab vigastuste tekkimise riski.

Metallikpaberitele võib printida fotosid väga erinevatest žanritest, kuid kaugeltki kõik tööd ei harmoneeru metallik fotopaberiga. Näiteks kaks erinevat portree- või loodusfotot võivad anda suure tõenäosusega täiesti erinevalt mõjuvad tulemused. Seejuures on mõlemid fotod meisterlikult teostatud. Ühe prindi paneb paberi metallikkiht kaunilt vibreerima kuid teine print mõjub samas liigselt pateetiliselt.
Enne lõpliku otsuse lukku löömist metallikpaberi kasuks on rangelt soovituslik teha prooviprindid.

Võimalusel tasub katsetada paari erineva metallikpaberiga. Eriti nüüd, kui saadaval on kõigi aegade silmapaistvaim metallikpaber Hahnemühle Photo Rag Metallic 340 mis väärib vaieldamatult ekstra tähelepanu.
Hahnemühle Photo Rag Metallic 340 paberi unikaalsus peitub mitme olulise omaduse meisterlikus ühendamises. Paberi vundamendiks on puhtast happevabast puuvillast fiiberpaber. Täpselt nagu palju kiidetud Photo Rag Baryta. See tähendab, et tegemist ei ole tavalise PE tüüpi mikropoorse fotopaberiga vaid ilmselgelt Fine Art kategooriasse asetuva fotoprinteri meediaga. 340 grammine ruutmeetri kaal on koheselt käte vahel tunda. Fiiberpaberitele kohaselt orgaaniline, õrnalt tajutava strukuuriga paberipind annab naturaalse ilu. Kõike seda kroonib perfektne pärlendav metalliku kiht mis paneb paberi struktuurse pinna kaunilt elama. See tulemus omakorda annab elu valmis prindile. 

 


Hahnemühle Photo Rag Metallic 340. Unikaalne metallikpinna ja fiiberpaberi kombinatsioon.
Prinditud foto autor Lasse Tur

 

Tegelikult ma ei mõista miks fiiberpaberi põhjal metallik pinnaga paberi turule jõudmine nii kaua aega võttis.
Kõik ülejäänud metallikpaberid on toodetud tavaliste PE mikropoorsete paberite põhimõttel mis muudab nad üsnagi sarnaseks enim kasutatavate läikivate, poolmatt, pärl ja satiin fotopaberitega. Ainus erinevus peitub metallik helgis mis mõnedel paberitel on vaevumärgatav, teistel aga tugevam.  

Pean ära mainima veel ühe olulise Photo Rag Metallic-u eelise. Nimelt tänu fiiber põhjale ja kõrgele grammkaalule ei pea paberi vormistamisel Kapa plaadile või mõnele muule  sileda pinnaga alusmaterjalile muretsema kuigi palju peenikeste tolmuosakeste pärast mis paberi ja plaadi vahele võivad sattuda. PE metallikpaberid, eriti läikiva pinnaga tooted on igasuguste paberi pinna alla jäävate osakeste suhtes äärmiselt kriitilised tuues ka kõige väiksema pinna ebatasasuse koheselt prindil nähtavale. Photo Rag Metallic 340, olles piisavalt paks ja naturaalselt õrna tekstuuriga on selles osas palju immuunsem.

Meie tootevalikus on lisaks Hahnemühle Photo Rag Metallic 340-le veel Fomei Collection Metallic Gloss 255 mis on ideaalne alternatiiv hinnatundliku projekti jaoks.

 

FOMEI Collection Metallic 255 A4
FOMEI Collection Metallic 255 A3+
FOMEI Collection Metallic 255 61cm x 25m
FOMEI Collection Metallic 255 111,8cm x 25m
Hahnemühle Photo Rag Metallic 340 A4
Hahnemühle Photo Rag Metallic 340 A3+
Hahnemühle Photo Rag Metallic 340 61cm x 12m
Hahnemühle Photo Rag Metallic 340 91,4cm x 12m
Hahnemühle Photo Rag Metallic 340 111,8cm x 12m

 


Printimiseni!
Andres Toodo
andres@fp2.ee