Sublimatsiooniprinter - avastamata potentsiaal

Postitatud: 10. jaanuar 2018 / Autor: Andres Toodo / Sildid: Foto printimine

Töökindel, kiire, mõistliku hinnaga, väike, kasutajasõbralik, madalad ülalpidamiskulud, hea prindikvaliteet.

Nende sõnadega julgen kirjeldada sublimatsiooni tehnoloogial põhinevaid fotoprintereid. Minu meelest on sublimatsiooniprinterid eesti fotograafide seas selgelt alakasutatud. Printer mis võimaldab üsna lihtsalt pakkuda kasumlikke lisateenuseid võiks olla iga fotostuudio või fotograafi varustuses kes pakub oma klientidele paberil fotosid. Mõistan, et tegelikult on see laiem probleem. Suur osa fotograafe pole siiani teadvustanud tõsiasja kui palju jätavad nad raha maha pakkudes fotosessioonist vaid faile.

Sublimatsioonitehnoloogiat on arendatud juba pea kakskümmend aastat. Tegemist on väljaarenenud, stabiilse tehnoloogiaga mis võimaldab probleemivabalt printida kiiresti ja odavalt väikese formaadilisi fotosid. Sublimatsiooni printerid prindivad kuni A4 formaadini. Valdavalt kasutatakse neid printereid 10x15cm ja 15x20cm formaadis fotode printimiseks.

Levinuimad printeri tootjad turul on DNP ja Mitsubishi.

Lisaks artikli alguses loetletud omadustele vastab sublimatsiooniprinter veel ühele omadusele. See on universaalsus. Printer on piisavalt väike, et kasvõi kodustuudios üles seada. Samas on ta piisavalt suure jõudlusega, et teenindada ära stuudio kõikide fotograafide vajadused või pakkuda klientidele fotoprindi kiirteenust.
Printeri võib osta näiteks stuudiosse või koju keskmise mahuga tellimuste täitmiseks. Fotograaf ei pea tellima pilte teenusepakkuja käest vaid saab ise vastavalt vajadusele operatiivselt kliendi tellimuse välja prinditud. Kvaliteet on fotolaboriga võrreldes vähemalt sama hea või isegi parem. Kui printimise tööprotsess on korrektselt konfigureeritud siis ei pea fotograaf muretsema kas tulemus on ootuspärane. Sublimatsiooniprinter pakub stabiilselt kõrget kvaliteeti. Kui paigaldamisel on kõik korrektselt seadistatud, kaasarvatud värvihalduse seaded koos täpse icc profiiliga siis on pikkadeks aastateks tagatud kvaliteetsed fotod.

Lisaks nö. "in house" teenusele pakub sublimatsiooniprinter ideaalset võimalust luua oma portatiivne minilabor millega saab käia kõikvõimalikel üritustel fotode printimise kiirteenust pakkumas. Taolised üritused on näiteks firmapeod, pulmad, sünnipäevad, avalikud väliüritused jne.

 

Printeri üks suurimaid eeliseid on kombinatsioon töökindlusest, kiirusest ja madalatest ülalpidamiskuludest. Sublimatsiooniprinteril ei ole keerukat mehaanikat mis kapriisseks võiks osutuda. Samuti puudub printeril tindiprinteriga sarnaselt trükipea mis võiks ummistuda. Sublimatsiooniprinter kasutab printimisel fotopaberit ja spetsiaalset värvainega kaetud filmi. Värvi ülekandmiseks fotopaberile kuumutab printer termopeaga iga failis oleva pikseli paberile. Kuumutamise käigus muudetakse tahkes olekus filmil olev värvaine gaasiliseks ning kuna värvainega kaetud kile on pressitud vastu fotopaberit siis surutakse gaasilises olekus värvaine  paberisse kus see uuesti tahkestub. Nii kantakse üks haaval paberile kõik kolm subtraktiivset põhivärvi ehk tsüaan, magenta ja kollane.

Printerid ei vaja eraldi tarkvara vaid ühilduvad näiteks Lightroomi Print mooduliga, Photoshopiga või mõne muu rakendusega.

Loomulikult tekib vahest printeritega ka väiksemaid probleeme. Külma ilmaga ei tohi soojast võetud printerit jätta kauaks külma autosse või ku printer on jahtunud siis peab laskma tal aklimatiseruda kuna värvikilele võib tekkida kondensniiskus mis kile korsu tõmbab. Vahest on probleeme olnud tootja poolt pakutava icc profiiliga mis põhjustab ebatäpsete värvidega tulemuse. Selle probleemi oleme ära lahendanud meie endi poolt genereeritud täpsemate värviprofiilidega mida klientidele tasuta jagame.

Windowsi uuendused võivad samuti vahest väiksemaid komplikatsioone tekitada aga need lahenevad enamsti restardiga või draiveri uuendamisega.

Kui sul tekkis küsimusi või huvi sublimatsiooniprinterite vastu siis võta ühendust või tule meile külla printereid lähemalt uurima ja proovima.

Printimiseni!
Andres Toodo
andres@fp2.ee